Pri umývaní vlasov väčšina z nás používa šampón a iné prípravky na starostlivosť o vlasy. Preto si zvyčajne nevieme predstaviť, ako to môže vyzerať, ak sa niekto rozhodne umývať si vlasy bez šampónu. Má umývanie vlasov iba vodou nejakú výhodu? A existuje k nemu alternatíva?

Trendy prichádzajú a odchádzajú. To, či sa v spoločnosti ujmú, často závisí od toho, či sú zvolené metódy užitočné a ako ľahko sa dajú pochopiť. Jedným z hitov, na ktorý sa už takmer zabudlo, je metóda no-poo, pri ktorej pri umývaní vlasov nepoužívate šampón.

Niektorí ľudia sa k tomuto kroku odhodlajú po tom, ako ich omrzí trvalo podráždená pokožka hlavy. Iní sa snažia ušetriť peniaze na šampóne a iných kozmetických výrobkoch.

Má však naozaj zmysel skúšať tento postup?

umývanie vlasov vodou bez šampónu

Výhody umývania vlasov iba vodou

V prvom rade musíme ešte raz spomenúť, že pri nákupe výrobkov na starostlivosť o vlasy výrazne ušetríte. Okrem toho si takto často umývali vlasy už naši predkovia, takže ide o osvedčený postup. Na druhej strane, tento spôsob umývania určite nie je vhodný pre každého.

Medzi ďalšie výhody patrí:

  • Menšie vystavenie chémii
  • Zníženie používania síranov
  • Jednoduchšia distribúcia kožného mazu do dĺžok

Práve posledný bod je veľmi dôležitý a naznačuje, pre koho bude tento spôsob umývania vlasov najvhodnejší. Najviac sa hodí pre ženy so suchšími a poréznymi vlasmi, zatiaľ čo pre jemné a mastné vlasy je úplne nevhodný.

Má to nejaké negatíva?

Niekedy sa stáva, že sa na vlasoch vytvorí kôra z použitých stylingových prípravkov. Môže to byť lak na vlasy, stylingový gél, lak na vlasy, stylingový gél atď. V takejto situácii sa samotná voda nemusí účinne vysporiadať so špinou.

Tento spôsob umývania vlasov nemusí byť vhodný pre jemné a ľahko sa mastiace vlasy. Na druhej strane poškodené vlasy môžu potrebovať viac hydratácie a živín, ktoré im môže dodať správny šampón. V neposlednom rade majte na pamäti, že samotné umývanie vlasov vodou nemusí pomôcť znížiť vypadávanie vlasov a podporiť ich rast.

Kedy je vhodné používať šampón?

Šampón môžete používať vždy, aj keď ste proti nadmernej chémii. V súčasnosti sú na našom trhu dostupné kvalitné šampóny bez silikónov, sulfátov, parabénov a ďalších látok, ktoré môžu pri dlhodobom používaní poškodiť vlasy.

Určite je vhodné používať aj šampón na mastné vlasy, jemné vlasy, veľmi suché a poškodené vlasy alebo šampón na podporu rastu vlasov a zníženie ich vypadávania. Tajomstvo spočíva predovšetkým v správnom výbere ošetrujúcich zložiek, ktoré môžu (v kombinácii so správnou starostlivosťou) dodať vlasom nový život.

kedy používať šampón

Stavte na prírodné zložky

Ak si chcete byť istí, že ste si vybrali správny šampón a kondicionér, vyberte si tie, ktoré majú prírodné zložky a neobsahujú sulfáty. Veľkou výhodou je komplex niekoľkých látok prírodného pôvodu, ktoré dodávajú vlasom hydratáciu a lesk, zlepšujú rozčesávanie, jemne ich čistia a podporujú ich rast.

V šampóne skúste nájsť napríklad:

Aby bolo každé umývanie vlasov skutočne účinné, nezabudnite použiť kondicionér, ktorý vaše vlasy pripraví na ďalšie kroky starostlivosti o vlasy.

V jeho zložení sa naopak snažte nájsť:

Ak k tomu pridáte dlhodobé používanie prírodných doplnkov s viacerými zložkami na podporu rastu vlasov, rýchlo zabudnete na umývanie vlasov bez šampónu. Dôverujte nám.

Odporúčané články