Kozmetika na vlasy je sortiment výrobkov, ktorý je v drogériách pomerne široko zastúpený. Samozrejme, to neznamená, že môžete siahnuť po všetkom, čo sa vám dostane pod ruku. V skutočnosti je to presne naopak. Vzhľadom na možnosti, ktoré máme k dispozícii, je dôležité, aby ste si pred nákupom prečítali etikety a vzali si domov len to, čo je pre vaše vlasy najlepšie. Čo to ale je? Na to sa zameriame nižšie.

Sú medzi nami ľudia, ktorým na výbere vlasovej kozmetiky vôbec nezáleží. Dôležitá je pre nich cena a veľkosť balenia predávaných výrobkov. Je im jedno, či obsahujú látky prírodného pôvodu, alebo či etiketa obsahuje silikóny a iné látky, ktoré nie sú pre vlasy úplne prospešné.

Asi vám nemusíme hovoriť, že to môže mať z dlhodobého hľadiska negatívne dôsledky. Zle zvolená vlasová kozmetika môže spôsobiť, že vlasy budú mastné, na koncoch krepaté alebo sa budú nevzhľadne lepiť na hlavu. Okrem toho môžu ľudia s citlivou pokožkou pociťovať nepríjemné svrbenie.

Preto sa nižšie pozrieme na to, na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere produktov na vlasy.

přírodní kosmetika na vlasy jak vybrat

Čo je vlasová kozmetika?

Vlasová kozmetika zahŕňa nielen šampón a kondicionér, ale aj širokú škálu výrobkov na starostlivosť o vlasy a styling. Patria sem špeciálne masky na vlasy, séra, intenzívne vlasové kúry, oleje atď. Medzi stylingové produkty patria spreje na ochranu pred teplom, laky a gély na vlasy, tmely na vlasy a mnohé ďalšie.

Možno si to ani neuvedomujete, ale keďže väčšina z nás používa niekoľko vlasových produktov (najmä ženy pri úprave vlasov), naše vlasy sú vystavené množstvu chemikálií. Vynechanie niektorých z nich (napríklad sprejov na ochranu vlasov pred UV žiarením a teplom) môže mať negatívny vplyv na ich stav. (Farba vašich vlasov môže vyblednúť alebo môžete po čase skončiť s úplným spálením.)

Ako vybrať tú správnu?

Hoci je dôležité vybrať si kvalitné vlasové produkty zo všetkých uvedených kategórií, najdôležitejšia je pravdepodobne klasická starostlivosť o vlasy, ktorá zahŕňa šampón, kondicionér a masku. (Prípadne si môžete trochu oleja votrieť do vlasov a po 30, 60 alebo 90 minútach ho zmyť.)

Kľúčové je, že v porovnaní s inými typmi vlasovej kozmetiky prichádza šampón s kondicionérom do kontaktu s mokrými vlasmi. Mokré vlasy sú náchylné na poškodenie a sú tiež dosť krehké (preto sa odporúča sušiť vlasy uterákom z mikrovlákna, nerozčesávať mokré vlasy a fénovať najskôr 60 minút po umytí vlasov). Z tohto dôvodu je dôležité vyberať produkty, ktoré sú v tejto citlivej situácii šetrné k vlasom.

vlasová kosmetika přírodní šampon

Ide zvyčajne o prírodné šampóny a kondicionéry, ktoré obsahujú látky vyživujúce a posilňujúce vlasy. Naopak, nevhodné sú šampóny, ktoré veľa penia. Niektorí ľudia posudzujú kvalitu šampónu podľa jeho penivosti a majú pocit, že takýto výrobok im lepšie umyje vlasy, ale v skutočnosti je to presne naopak. (Penivé látky sa pridávajú v podstate pre efekt a nemajú veľký prínos pre vlasy, dokonca by sa dalo povedať, že je to naopak.)

Okrem toho by malo byť absolútnym štandardom používanie šampónov, ktoré neobsahujú silikón. Vlasy sa tak síce môžu opticky vyhladiť, ale zároveň sa do nich nedostanú dôležité živiny.

A čo by vám doma nemalo chýbať?

Prírodný šampón

Hoci sa ponuka prírodných šampónov pomaly rozširuje, stále sa nevyrovná sériovo vyrábaným šampónom známych kozmetických značiek. Ženy preto môžu mať oprávnene pocit, že nemajú na výber.

Našťastie si dnes môžete kúpiť kvalitný prírodný šampón s obsahom aloe vera, kofeínu, mäty, žihľavy, konope a ďalších látok, ktoré majú pozitívny vplyv na podporu rastu vlasov, na ich lesk a silu.

přírodní kosmetika na vlasy

Prírodný kondicionér

Je asi samozrejmé, že prírodný šampón by mal byť doplnený prírodným kondicionérom od toho istého výrobcu, aby vaše vlasy dostali presne to, čo potrebujú. Kondicionér by sa mal používať po každom umytí vlasov šampónom a mal by sa nanášať na končeky aj dĺžky. (Nie až ku koreňom, pretože to môže podporiť rýchlejší chov dobytka.)

V kvalitnom prírodnom kondicionéri nájdete:

Keď doplníte používanie týchto produktov dlhodobým užívaním prírodných doplnkov na podporu rastu vlasov, čoskoro by ste mali spozorovať prvé pozitívne rozdiely.

Odporúčané články