Keby sme sa všetci vedeli správne starať o svoje vlasy, videli by sme dnes na ulici ľudí s nádherne dlhými a dokonale hustými vlasmi. Ale keďže to tak nie je, môžeme predpokladať, že väčšina z nás sa dlhodobo trápi so starostlivosťou o vlasy. Chcete vedieť, ako podporiť rast vlasov? V takom prípade vyskúšajte niekoľko osvedčených tipov.

Aj keď genetika a zdravotný stav majú vplyv na rast vlasov, v mnohých ohľadoch sme to my sami, kto našim vlasom dlhodobo škodí. Ak tomu neveríte, spomeňte si, kedy ste boli naposledy u kaderníka alebo ste si farbili vlasy na platinovú blond.

To však nie je celý zoznam vinníkov, kvôli ktorým vám vlasy nikdy poriadne nenarastú. Keďže odhaliť ich v každodennom živote je tak trochu detektívna práca, v nasledujúcich odsekoch sa úprimne porozprávame o tom, čo môžete v blízkej budúcnosti skúsiť urobiť pre svoje vlasy.

Pokiaľ ste pripravení, tak môžeme začať.

Čo ničí vlasy a spomaľuje ich rast?

Najväčší vplyv na naše vlasy majú naše zlozvyky, o ktorých nevieme, že sú pre naše vlasy škodlivé. Môže to byť napríklad zložitý styling vlasov, dlhotrvajúce farbenie, nesprávna technika a čas česania atď. Aj zle zvolená gumička môže napáchať veľa škody. (Ak má kovové časti, môžu pri nosení strihať vlasy.)

8 tipov na podporu rastu vlasov

Prírodný šampón na rast vlasov

Prírodný šampón na rast vlasov je prvý tip, ktorý by ste mali vyskúšať pri najbližšej príležitosti. Tieto šampóny vám môžu ponúknuť látky, ktoré prekrvujú pokožku hlavy, čím sa k nim dostane viac živín, ktoré sú dôležité pre ich optimálny rast. Obsahujú tiež látky, ktoré môžu vlasy posilniť a chrániť ich pred predčasným poškodením. V prírodných šampónoch hľadajte najmä látky ako aloe vera, kofeín, výťažok z mäty, konope, žihľavy a podobne.

Prírodný kondicionér

Šampón by ste mali doplniť kondicionérom z rovnakej rady, ktorý budete používať pri každom umývaní. Kondicionér uzatvára vlasy, takže ich chráni pred nadmerným poškodením a zároveň zlepšuje rozčesávanie. Okrem toho vyživujúce zložky chránia vlasy pred strapatením a lámaním, takže ich používanie by sa malo odraziť aj na kvalite končekov a dĺžok. Kondicionéry s obsahom kurkumy, kofeínu a panthenolu sú skvelé na poskytnutie kvalitnej starostlivosti o vlasy.

šampon kondicionér na růst vlasů

Vitamíny na vlasy

Keď vám začnú vypadávať vlasy, môže to byť spôsobené nedostatkom vitamínov a iných živín. Vlasy potrebujú vitamín C, železo, meď, zinok, MSM, kolagén, vitamíny skupiny B, vitamín E a mnoho ďalších látok, aby vyzerali dobre. Ak chcete silný kaliber, viaczložkové doplnky stravy na podporu rastu vlasov sú dobrou pomôckou.

Bylinky na vlasy

Na podporu rastu vlasov sa odporúčajú aj niektoré bylinky a iné zložky prírodného pôvodu. Môžeme spomenúť napríklad pivovarské kvasnice, ktoré sú bohaté na vitamíny skupiny B, ale aj prasličku roľnú, ktorá podporuje rast vlasov. Žihľava je vhodná aj na vnútorné použitie a používa sa aj v kozmetických prípravkoch.

Pozor na vysoké teploty

Vysoké teploty sú pre vlasy škodlivé, a to pri umývaní vlasov aj pri tepelnom stylingu vlasov. Pri umývaní vlasov používajte vlažnú vodu. Pri tepelnom stylingu si dávajte pozor na vysoké teploty a nedostatočnú tepelnú ochranu. Z dlhodobého hľadiska vám tento postup pomôže zabrániť vysušeniu a predčasnému poškodeniu vlasov.

Strihanie

Vlasy si vyžadujú pravidelné zastrihávanie končekov, inak sa poškodenie končekov rozšíri do dĺžok a vlasy sa prirodzene skrátia. Z tohto dôvodu je lepšie mať poškodenie pod kontrolou a pravidelne navštevovať kaderníka.

Správne česanie

Nikdy si vlasy nečešte hneď po umytí, pretože mokré vlasy sú náchylnejšie na poškodenie. Nečesajte ich príliš, ale ani ich nevysušujte, pretože ich môžete poškodiť. Samozrejmosťou by malo byť používanie kvalitného hrebeňa z prírodných alebo aspoň elastických štetín.

STOP stresu

Nadmerný stres vlasom tiež neprospieva. Z tohto dôvodu je vhodné naučiť sa niekoľko relaxačných techník, ktoré vám pomôžu dostať ho pod kontrolu. Okrem vedenia denníka môže pomôcť aj cvičenie jogy a meditácia. Ak to nefunguje, skúste zmeniť prácu a delegujte úlohy, ktoré nemusíte robiť osobne, na iných ľudí, ktorí vám s nimi môžu pomôcť.