Ak uvažujete o tom, že vyskúšate umývanie vlasov bez šampónu, možno ste sa už stretli s tipom na umývanie vlasov pomocou ražnej múky. Aké sú výhody a nevýhody tejto metódy? A ako to vlastne robíte?

Väčšina z nás používa ražnú múku na pečenie a prípravu palaciniek. Mnohých by nikdy nenapadlo, že sa z neho dá vyrobiť aj prípravok na umývanie vlasov, ktorý môže za určitých okolností nahradiť chýbajúci šampón.

Je to však naozaj metóda prania, ktorá nemá žiadne riziká? A má nejaké ďalšie potenciálne negatíva, ktoré by vás prinútili prehodnotiť jeho používanie?

Mytí vlasů žitnou moukou výhody nevýhody

Umývanie vlasov ražnou múkou

Ženy, ktoré nie sú spokojné s ponukou vlasovej kozmetiky v obchodoch, sa najčastejšie uchyľujú k umývaniu vlasov žitnou múkou. A najmä tí, ktorí majú záujem o čo najšetrnejšie a najprirodzenejšie pranie.

Funguje to tak, že namiesto bežného šampónu sa pri umývaní vlasov používa ražná múka, ktorá dokáže zbaviť vlasy mastnoty a podporiť ich prirodzenú krásu.

Výhody

Medzi hlavné výhody umývania vlasov múkou patrí jej prírodné zloženie a veľmi dobrá cenová dostupnosť.

Môžeme tiež vymenovať:

  • Kvalitné čistenie
  • Upokojenie pokožky hlavy
  • Silnejšie vlasy
  • Lesklé vlasy

kdy a proč používat šampon

Nevýhody

Asi vám nemusíme dlho vysvetľovať, že ťažké balenie múky bude v nákupnej taške predstavovať značnú váhu. Navyše, ak si vlasy umývate pomerne často, jeho spotreba bude pomerne vysoká. K tomu treba dodať, že na dosiahnutie lepšieho výsledku umývania vlasov by sa múka mala používať spolu s inými látkami. Môžete siahnuť napríklad po vajciach alebo kvalitných olejoch.

Hoci samotná múka je pomerne lacná, ďalšie prísady, z ktorých niektoré použijete len raz, spôsobujú, že tento spôsob umývania vlasov je pomerne drahý. V neposlednom rade nezabúdajte, že umývanie vlasov týmto spôsobom bude mnohonásobne prácnejšie a špinavšie, pretože múka sa môže rozsypať v kúpeľni, jej hrudky môžu upchať odtok atď.

Kedy a prečo používať šampón?

Ak vám nevyhovuje sortiment šampónov predávaných v obchode, možno budete chcieť vyskúšať prírodný šampón a kondicionér, ktorý ponúka jemné čistenie a výživu, ako aj podporu normálneho vzhľadu vašich vlasov.

V ich zložení hľadajte najmä kofeín ktorý podporuje rast vlasov, aloe vera, ktorá dodáva vlasom vlhkosť, žihľava ktorá sa spája s posilňovaním vlasov, konope, ktoré dokáže upokojiť problematickú pokožku hlavy, panthenol, kurkuma, ktorá je považovaná za indické zlato (s antioxidačnými účinkami) a mnoho ďalších látok, ktoré vašim vlasom poskytnú extra starostlivosť pre lepší rast a zníženie vypadávania vlasov.

Odporúčané články