Keď sa povie kofeín, mnohým ľuďom sa vybaví káva a možno aj niektoré druhy čaju. Ale napadlo vás niekedy, že okrem pitia ho môžete skúsiť aplikovať aj na vlasy? Ak nie, nižšie vám povieme, prečo by ste to mali vyskúšať.

Vieme, že kofeín je stimulant, ktorý nás môže nakopnúť na ceste do školy alebo do práce. Prípadne nás môže udržať v duševnej pohotovosti počas vyčerpávajúcej firemnej porady, ktorá sa nikdy nekončí. V poslednom čase sa však ukazuje, že kofeín nám môže poslúžiť aj inak. Popularitu si získal najmä v kozmetickom priemysle, pretože v očných krémoch bojuje proti viditeľným tmavým kruhom pod očami a v šampónoch a kondicionéroch má dobrý vplyv na kvalitu vlasov.

Čo by ste ešte mali vedieť o kofeíne a jeho účinkoch? Na to sa pozrieme nižšie.

kofein vlasy

Čo je kofeín?

Ak sa pozrieme do encyklopédie, zistíme, že kofeín je alkaloid, ktorý má schopnosť stimulovať nervovú a srdcovú činnosť. (Preto sa po ňom cítime takí povznesení a čulí.) Z tohto dôvodu sa považuje za najrozšírenejšiu drogu na svete.

Kofeín má na niektorých ľudí aj močopudné účinky, takže podporuje odvodňovanie. (Preto v reštauráciách a kaviarňach dostanete ku káve pohár vody, ktorý by mal túto stratu nahradiť.)

Aké sú jeho účinky na vlasy? kofein na vlasy účinky

V poslednom čase sa kofeín pridáva do šampónov a kondicionérov na vlasy. Môže však mať takýto krok naozaj nejaký účinok, alebo ide len o marketing, ktorý sa snaží nasýtiť našu túžbu po niečom novom?

Pravdou je, že výrobky na vlasy s obsahom kofeínu na ne majú vplyv. Šampóny na vlasy s kofeínom sa používajú najmä na podporu rastu vlasov a na zníženie vypadávania vlasov. Hlavnou výhodou je, že kofeín prekrvuje pokožku hlavy, čím sa do vlasových cibuliek dostávajú dôležité živiny.

Pravidelné používanie vlasových prípravkov s obsahom kofeínu môže tiež podporiť zdravší vzhľad vlasov. Po určitom čase od začiatku používania môžu byť lesklejšie a hladšie. V neposlednom rade, ak sa rozhodnete použiť kávu na vlasy, trochu ich zafarbí, takže ju možno použiť ako prírodný prostriedok na zníženie viditeľnosti šedín.

Ako ho správne používať

Výrobky na vlasy s obsahom kofeínu môžete používať viacerými spôsobmi. Kávové výplachy si buď pripravujete doma, alebo siahnete po špeciálnych kondicionéry a šampóny obsahujúce kofeín ktoré obsahujú väčšie množstvo účinných látok, ktoré vlasy podporujú aj iným spôsobom. (Z tohto dôvodu ich radšej odporúčame.)

Ak sa pozrieme na základný kofeínový oplach, ten sa vykonáva tak, že si vezmete 2-4 šálky naozaj dobrej (ale už studenej) kávy, fľašu s rozprašovačom a kúpacie viečko. Nalejte kávu do fľaše s rozprašovačom a nastriekajte ju na vlasy. Potom si vlasy jemne premasírujte, nasaďte si kúpacie čiapky a nechajte ich asi 20 minút pôsobiť. Potom vlasy opláchnite vlažnou vodou a nechajte ich uschnúť.

Šampóny a kondicionéry s kofeínom

Najlepším riešením je používanie šampónov a kondicionérov s obsahom kofeínu najmä ak obsahujú ďalšie zložky na podporu rastu a krásy vašich vlasov. (mäta pieporná, aloe vera, kurkuma, panthenol…) Pre ešte lepšie výsledky doplňte svoju starostlivosť o pleť dlhodobé užívanie kvalitných doplnkov stravy na podporu rastu vlasov ktoré sú na prírodnej báze. Potom sa môžete tešiť na krásne, rýchlo rastúce a lesklé vlasy, ktoré budú v špičkovej kondícii.

Majte však na pamäti, že aby sa účinok vlasových prípravkov prejavil, musíte ich používať pravidelne a dlhší čas. Pri umývaní vlasov šampónom nezabudnite, že by ste ho mali nechať chvíľu pôsobiť. (Odporúča sa nechať ho na hlave aspoň dve minúty.) Skvelú úlohu v tomto smere zohráva aj jemná masáž pokožky hlavy, ktorú môžete vykonávať počas čakania.

Výrobky na vlasy s obsahom kofeínu sa môžu používať dlhodobo, takže sa nemusíte obávať, že by ste sa ich po čase vzdali. Neumývajte si však vlasy častejšie ako raz denne, inak by ste si mohli podráždiť pokožku a spôsobiť ďalšie vypadávanie vlasov pri korienkoch. (Pretože vlasy reagujú na časté umývanie tým, že produkujú viac oleja. Nezáleží na tom, akým šampónom ich umyjete.)

Pri kondicionéri tiež chvíľu počkajte, kým sa dostatočne vstrebe. Len tak môžete očakávať najlepšie výsledky.

Teraz už poznáte tajomstvo krásnych, lesklých a rastúcich vlasov, tak sa ho nebojte vyskúšať.

Odporúčané články