Levanduľa je svetlofialová bylinka, ktorá nás pravidelne očarí svojou omamnou vôňou. Väčšina ľudí si pamätá, že podporuje relaxáciu a zdravý spánok, ale oveľa menej ľudí tuší, že môže mať pozitívny vplyv na rast a kvalitu vlasov. Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac, určite pokračujte v čítaní.

Levanduľu možno používať rôznymi spôsobmi. Okrem toho, že je levanduľová esencia, ktorú si môžeme večer nastriekať na vankúš pre pokojnejší spánok, môže pôsobiť ako prírodný repelent, ktorý nás môže ochrániť pred otravným hmyzom.

Tí, ktorí sa rozhodnú nazbierať si vlastnú levanduľu, si z nej dokonca môžu pripraviť levanduľovú limonádu, ktorá je mimoriadne chutná počas horúcich letných dní.

Môže však nejako zvýrazniť vašu krásu?

účinky levandule

Najlepšie účinky levandule

Ak prechádzate stresujúcim obdobím, levanduľa môže pomôcť podporiť relaxáciu a spánok. Jej využitie je v tomto smere rozmanité, pretože okrem levanduľových sprejov na vankúše existujú aj levanduľové difuzéry a vankúše.

Je veľmi obľúbený aj pri starostlivosti o pleť, pretože dokáže zmierniť problémy spojené s mastnou a problematickou pleťou. Levanduľová pleťová voda by preto mala byť základom pre ľudí, ktorí trpia častým výskytom akné a zápalov kože.

Môže nám tiež ponúknuť:

  • Zníženie krvného tlaku
  • Úľava od príznakov astmy
  • Úprava prostredia, ktoré je potom nevhodné na rozmnožovanie kvasiniek

Levanduľa na vlasy

Samostatnou kategóriou je použitie levandule na vlasy. Ak sa rozhodnete aplikovať na vlasy kvalitný(kozmetický) levanduľový olej, môžete po určitom čase očakávať zlepšenie kvality pokožky hlavy. Ale aj samotné vlasy by mali začať vyzerať oveľa lepšie, pretože môžu podporiť rast a zdravý vzhľad.

Aplikácia levandule na vlasy a pokožku hlavy môže mať okrem iného aj ďalšiu výhodu, a to silnú vôňu, ktorá sa šíri do okolia. Môžete sa cítiť ako staroveké Egypťanky, ktoré si na parochne nanášali rôzne vonné oleje.

Ako používať levanduľu?

levanduľový šampón

Levanduľový olej

Prvou možnosťou, ktorú môžete vyskúšať, je nanesenie levanduľového oleja na vlasy. Najprv sa však uistite, že olej, ktorý sa rozhodnete použiť, je vhodný na kozmetické účely. (Mnohé z nich sú vhodné na masáže tela a aromaterapiu.)

Levanduľový olej by sa mal pred použitím zohriať v dlaniach a potom dôkladne vmasírovať do pokožky hlavy, kde by sa mal nechať určitý čas pôsobiť. Účinok môžete podporiť tak, že si na vlasy nasadíte kúpacie čiapky a necháte ich nasadené aspoň 20 minút. Potom si umyte vlasy tak, ako ste zvyknutí.

Nevýhodou aplikácie oleja však môže byť jeho cena a tiež väčšie riziko mastných vlasov, ak si ich po zábale poriadne neumyjete.

Levanduľový šampón

Istejším riešením je pravidelné používanie levanduľového šampónu. Okrem toho, že si vlasy umývate niekoľkokrát týždenne, takže sa nemusíte obávať, že zabudnete urobiť vlasový zábal, nemusíte sa obávať ani nežiaduceho mastenia pri korienkoch, ako je to v prípade použitia kozmetického oleja.

V neposlednom rade nezabudnite, že levanduľový šampón môže obsahovať aj ďalšie látky, ktoré podporujú vzhľad vlasov, ich dĺžku a hustotu.

Okrem levandule hľadajte v šampóne aj tieto zložky:

Nezabudnite tiež, že prírodný šampón s levanduľou a ďalšími bylinkami by mal byť podporený následnou aplikáciou prírodného kondicionéru s obsahom kurkumy, panthenolu a kofeínu, ktorý podporí jemnosť a lesk vlasov a tiež zlepší ich rozčesávanie.

Čerešničkou na torte môže byť dlhodobé užívanie prírodných doplnkov na podporu kvality vlasov, ktoré prospievajú aj pokožke a nechtom.

Odporúčané články