Aloe vera je exotická rastlina, ktorá sa v posledných rokoch teší čoraz väčšej popularite. Okrem vnútorného užívania ho mnohé ženy používajú aj v kozmetike, pretože má pozitívne účinky na pokožku a vlasy. Čo by ste o ňom mali ešte vedieť?

Ak si plánujete kúpiť okrasnú rastlinu, s najväčšou pravdepodobnosťou si v určitom okamihu vyhliadnete aloe vera, ktorá je veľmi nenáročná na údržbu a dekoratívna, takže si ju môžete postaviť napríklad na stôl v obývačke.

Samozrejme, aloe vera by sa nemala obmedzovať len na estetickú funkciu. Keď ho lepšie spoznáte, zistíte, že sa môže stať silným spojencom pri udržiavaní vášho upraveného zovňajšku.

co je aloe vera nejlepší účinky

Čo je aloe vera?

Aloe vera alebo aloe vera je vytrvalá sukulentná rastlina charakteristická zelenou ružicou dlhých a mierne ostnatých listov, ktoré obsahujú priehľadný gél. Ak kvitne, farba kvetov je žltá a červená. Aloe vera sa ako liek používa už tisíce rokov. V súčasnosti jej účinky skúma (a potvrdzuje) aj západná medicína. Aloe je obľúbené aj v kozmetickom priemysle.

Aké sú jeho najlepšie účinky?

Aloe vera sa pripisuje široká škála pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Preto by sme mali (aspoň) stručne predstaviť niektoré z nich.

Aloe sa vo svete najčastejšie používa na:

  • Očista tela
  • Podpora hojenia rán
  • Odstránenie zubného povlaku
  • Afty
  • Zápchu
  • Podpora normálnej hladiny cukru v krvi

Vďaka svojim hydratačným vlastnostiam sa aloe vera používa aj v starostlivosti o pleť. Krémy s jeho obsahom hydratujú a nedráždia, takže ich dobre znášajú aj ľudia, ktorí trpia ekzémom. (Veľa však záleží na ďalších pridaných zložkách, preto si vyberajte krémy s aloe, ktoré sú vhodné pre atopikov.)

aloe vera přírodní šampon na růst vlasů

Aloe vera a vlasy

Keď sa aloe vera aplikuje na vlasy, má na ne tiež pozitívny účinok. Okrem toho, že sú oveľa hydratovanejšie, mali by sa menej lámať a vyzerať výrazne zdravšie. Hydratácia im tiež dodá lesk a príjemnú hebkosť, takže úprava vlasov by mala byť oveľa jednoduchšia.

Ako ho správne používať?

Prírodný šampón s aloe vera

Aloe vera nájdete v kvalitných prírodných šampónoch, ktoré tiež podporujú rast vlasov. Okrem aloe vera by ste mali hľadať aj kofeín, extrakt zo žihľavy, konopný extrakt a mnoho ďalších látok, ktoré posilňujú vlasy, podporujú ich rast a zlepšujú ich prirodzený vzhľad.

Používajte tento šampón niekoľkokrát týždenne a nechajte ho pôsobiť niekoľko minút. Rast vlasov môžete stimulovať aj tým, že si počas čakania budete robiť ľahkú masáž pokožky hlavy.

Maska na vlasy z aloe vera

Maska na vlasy z aloe vera môže podporiť používanie šampónu s jeho obsahom.

Budete potrebovať:

  • 3-4 polievkové lyžice čistého gélu z aloe vera
  • 6-8 polievkových lyžíc kokosového oleja
  • 1-2 polievkové lyžice medu

Zmiešajte všetky prísady a naneste ich na vlasy. Keďže zmes bude pravdepodobne trochu kvapkať, pre istotu ju prikryte uterákom. Vlasy by mali byť pri nanášaní masky mierne navlhčené, čo umožní látkam lepšie preniknúť do vlasov. Potom vlasy zabaľte do starého uteráka a počkajte aspoň 30 minút. Potom si vlasy dôkladne umyte šampónom a vodou.

V neposlednom rade nezabudnite, že súčasťou vašej starostlivosti o vlasy by malo byť používanie kvalitných prírodných kondicionérov bez sulfátov. Vybraný šampón by mal pochádzať z rovnakej línie (a od rovnakého výrobcu) ako šampón. Okrem kofeínu môže kondicionér obsahovať napríklad kurkumu a mnoho ďalších látok, ktoré tiež podporujú upravený vzhľad vlasov.

Keďže však stav vlasov a pokožky závisí aj od vnútornej výživy človeka, nezabudnite dlhodobo užívať prírodný doplnok na rast vlasov obsahujúci vitamíny a bylinky.

Odporúčané články