Tak ako môžeme mať suchú pokožku na tele, môže sa objaviť aj na hlave. To môže spôsobiť, že nás pokožka nepríjemne svrbí a nepozorovane z nej odpadávajú šupinky, takže vyzeráme škrabľavo a neupravene. Ako rozlíšiť suchú pokožku hlavy od lupín? A ako to konečne zastaviť?

Všetci máme od narodenia určitý typ pokožky. Keďže pokrýva celé telo, nemalo by nás prekvapiť, že problémy, s ktorými bojujeme napríklad na tvári a dekolte, sa môžu objaviť aj vo vlasoch. (Naozaj. Existuje dokonca aj akné na pokožke hlavy.)

Ak teda máte suchú a problematickú pokožku, môžete očakávať, že ju budete mať na hlave. Niekedy je však ťažké rozlíšiť suchú pokožku na hlave od lupín. Preto sa pozrieme na rozdiely medzi týmito dvoma otázkami a rozoberieme hlavné špecifiká.

Pozrieme sa aj na to, aké kroky vám pomôžu udržať pokožku hlavy pokojnú a hydratovanú.

ako rozpoznať suchú pokožku hlavy

Ako rozpoznať suchú pokožku hlavy?

Ak máte suchú pokožku hlavy, znamená to, že vaša pokožka rýchlejšie stráca hydratáciu. To môže spôsobiť tvorbu šupín a suchých máp. Svrbenie hlavy alebo podráždenie nie sú nezvyčajné. Je však tiež dôležité správne určiť, či skutočne trpíte lupinami. V tomto prípade by si postup starostlivosti o pokožku hlavy vyžadoval trochu iné kroky.

Suchá pokožka hlavy sa najčastejšie prejavuje:

  • Sucho
  • Škálovanie
  • Svrbením
  • Suchá pokožka na iných častiach tela

V porovnaní s nimi majú lupiny bielu alebo žltkastú farbu a bývajú mastné. Z tohto dôvodu je pri výskyte lupín mastná aj celá pokožka hlavy. (Možno si tiež všimnete, že si musíte častejšie umývať vlasy kvôli extra mastnote.) Koža s lupinami môže byť tiež začervenaná.

Nejčastější příčiny

Najjednoduchšie vysvetlenie, prečo máte suchú pokožku hlavy, je, že tento typ pokožky máte aj na iných častiach tela. Niekedy môže suchá pokožka hlavy súvisieť aj s kožným ochorením, napríklad so psoriázou.

Suchosť pokožky hlavy môže byť okrem toho ovplyvnená:

  • Používanie nevhodných stylingových produktov, ktoré vysušujú
  • Studený a suchý vzduch
  • Kontaktná dermatitída
  • Vyšší vek

Ako teda vidíte, možno budete musieť trochu pátrať, aby ste našli skutočnú príčinu vášho problému. Niekedy to nie je možné ani bez vyšetrenia dermatológom, ktorý môže stanoviť správnu diagnózu. (Zároveň je dobrou kontaktnou osobou, ktorá môže poskytnúť dobré rady o tom, čo môže zhoršovať stav kože.)

Ako liečiť suchú pokožku hlavy?

ako liečiť suchú pokožku hlavy

Babské rady

Existuje nespočetné množstvo starých dobrých rád, ako sa naučiť starať o suchú pokožku hlavy. Mnohé z nich sú pomerne jednoduché a môže ich použiť každý doma.

V prvom rade sa odporúča kratšie kúpanie a používanie vlažnej vody. Veľmi teplá alebo horúca voda môže prispieť k nadmernému vysušovaniu pokožky hlavy aj iných častí tela. Preto by pokožka nemala strácať takú dôležitú hydratáciu. Zároveň sa odporúča, aby ste si vlasy umývali menej často ako doteraz. Ak sa chystáte osprchovať, ale nepotrebujete si nevyhnutne umyť vlasy, naučte sa používať kúpacie čiapky.

Dobrým pomocníkom je aj olejová maska na pokožku hlavy. Stačí mať doma po ruke kvalitný olivový, rozmarínový alebo kokosový olej. Pred nanesením na pokožku by sa mal olej trochu zohriať. (Po zahriatí skontrolujte teplotu prstom, pretože hrozí zvýšené riziko popálenia.) Stačí, ak je olej vlažný alebo má aspoň izbovú teplotu. Potom si olej naneste rukami na pokožku hlavy a vlasy si zakryte kúpacou čiapkou alebo starým uterákom. Potom si chvíľu fénujte hlavu. Na konci tejto procedúry si umyte vlasy tak, ako ste zvyknutí.

Dobrým pomocníkom môže byť aj špeciálny peeling na pokožku hlavy, ktorý by mal byť vhodný pre citlivú a suchú pokožku. Uľahčuje odstraňovanie odumretých čiastočiek pokožky, takže vám nebudú padať do vlasov a spôsobovať nežiaduce neplechy.

Prírodný šampón

Napriek všetkým vyššie uvedeným krokom by sa pravidelné používanie kvalitného prírodného šampónu a kondicionéru bez sulfátov nemalo podceňovať. Tieto kozmetické výrobky často obsahujú látky, ktoré vlasy šetrne čistia, uľahčujú ich rozčesávanie a prispievajú k upravenému vzhľadu. Pri ich používaní tak môžete jedným výstrelom zabiť niekoľko múch.

Kvalitný prírodný šampón spoznáte podľa toho, že v jeho zložení nájdete:

A mnoho ďalších starostlivých zložiek.

Prírodný kondicionér z rovnakej línie by mal okrem kofeínu obsahovať aj kurkumu s panthenolom. Túto dvojicu možno dlhodobo dopĺňať aj užívaním viaczložkového doplnku na podporu pokožky, ktorý obsahuje vitamíny a bylinky.

Odporúčané články