Lopúch je rastlina, ktorá sa často vyskytuje pri rybníkoch a iných vodách, ale rastie aj na neudržiavaných plochách. Väčšinou ju spoznáme podľa širokých a sýtozelených listov. Ale vedeli ste, že lopúch môže mať pozitívny vplyv na vaše vlasy a pokožku?

Možno si to ani neuvedomujete, ale vždy, keď prechádzate okolo stromu alebo rastliny, je dosť pravdepodobné, že má nejaký pozitívny (alebo výrazne negatívny) vplyv na ľudské zdravie.

Medzi tie menej nápadné patrí lopúch, ktorý mnohí ľudia považujú za burinu, ktorej sa treba čo najrýchlejšie zbaviť. Ale ešte predtým vám povieme, že lopúch sa v minulosti používal v ľudovom liečiteľstve. Ženy ho používali aj na podporu svojej prirodzenej krásy.

co je lopuch účinky

Čo je lopúch?

Lopúch väčší je rastlina, ktorá patrí do čeľade hviezdicovitých. Nie je to trvalka, ale dvojročná bylina. Zvyčajne odumiera do dvoch rokov. Ako však bolo spomenuté vyššie, lopúch sa považuje za invazívny a rýchlo sa šíriaci druh (t. j. burinu), takže ho v našej oblasti zvyčajne nájdeme veľa.

V niektorých prípadoch sa lopúch konzumuje väčší. Za najlepšiu časť ovocia sa považuje napríklad dužina, ktorá má takmer orechovú chuť. Môžete tiež vyskúšať čerstvé (olúpané) reďkovky, ktoré môžu v jedlách zastúpiť úlohu zeleniny. Listy sa zvyčajne nejedia, pretože sú horké.

Vďaka jeho účinkom používajú ženy lopúch na podporu krásy svojich vlasov a pokožky.

Lopúch na vlasy – účinky a výhody

Najčastejšie sa lopúch a jeho odvar aplikuje na vlasy, pretože môže podporiť normálny stav pokožky hlavy. Môže tiež znížiť vypadávanie vlasov a podporiť rast a krásu nových vlasov.

Vlasy môžu okrem iného ponúknuť:

  • Hydratácia
  • Ochrana pred poškodením
  • Posilnenie
  • Väčšie vyhladzovanie

Jeho použitie podporuje aj skutočnosť, že ho môžu používať ľudia s rôznou kvalitou a hustotou vlasov. Nie je teda určený len pre jednu konkrétnu skupinu.

Ako ho správne používať?

Lopúchová voda

Pravdepodobne najznámejším spôsobom použitia lopúcha je aplikácia lopúchovej vody na korene a pokožku hlavy. Tieto vlasové vody majú tenký aplikátor, ktorý uľahčuje ich používanie.

Lopúchovú vodu možno používať na suché aj mokré vlasy. Najlepšie výsledky však dosiahnete, ak ho budete používať pravidelne a podporíte jeho účinok masážou pokožky hlavy.

Lopúchový olej

Ďalším tipom, ktorý môžete vyskúšať, je lopúchový olej, ktorý by sme na vašom mieste použili vždy pred umývaním vlasov. Namiesto toho, aby ste si ju nanášali na končeky a dĺžky vlasov, urobte si z nej masku na pokožku hlavy.

Jednoducho naneste lopúchový olej na pokožku a korene, potom vykonajte jemnú masáž a potom si na hlavu nasaďte starý uterák alebo kúpacie čiapky. Po uplynutí 30-60 minút si umyte vlasy tak, ako ste zvyknutí.

Prírodné šampóny

Najlepšou voľbou je však siahnuť po prírodných šampónoch a kondicionéroch bez sulfátov, ktoré majú vo svojom zložení lopúch. Mali by však obsahovať aj ďalšie látky, ktoré podporujú normálny vzhľad vlasov, pomáhajú znižovať vypadávanie vlasov a podporujú ich rast.

V prírodných šampónoch hľadajte kofeín, mätu, žihľavu, aloe vera pre väčšiu hydratáciu a ďalšie látky prírodného pôvodu, ktoré dopĺňajú lopúch. V kondicionéroch hľadajte kurkumu, panthenol, kofeín a ďalšie ošetrujúce zložky, ktoré dodávajú lesk a hebkosť.

V neposlednom rade dbajte na dostatočnú vnútornú výživu, ktorá má tiež významný vplyv na kvalitu vlasov, ich vypadávanie a rast. Skvelým tipom sú prírodné doplnky na podporu rastu vlasov, ktoré môžu prospieť aj vašej pokožke a nechtom. Zvyčajne obsahujú vitamíny skupiny B, prasličku, žihľavu, pivovarské kvasnice a ďalšie látky, ktoré vám poskytnú komplexnú starostlivosť o krásu.

Odporúčané články