Väčšina ľudí vníma cesnak ako veľmi aromatické korenie, ktoré dodáva jedlám zaujímavú chuť. Ale počuli ste niekedy o cesnakovom šampóne na vlasy? Ak nie a zaujíma vás, na čo všetko môže byť cesnak dobrý, určite pokračujte v čítaní nasledujúceho článku, v ktorom sa mu budeme venovať bližšie.

Cesnak patrí do čeľade jednoklíčnolistových rastlín z čeľade amarylkovité. Niektoré druhy z tejto skupiny sú známe ako pór alebo cibuľa. Väčšina ľudí používa cesnak pri varení, pretože slúži ako korenie, ktoré dodáva jedlám príjemnú vôňu a pikantnosť.

Okrem iného sa cesnak používa v ľudovom liečiteľstve, pretože sa mu pripisujú viaceré pozitívne účinky na zdravie ľudského organizmu. Najčastejšie po ňom siahame, keď nás trápi prechladnutie a nádcha. Iní ľudia ho používajú aj pri plesniach nechtov na nohách, pretože je to jeden zo známych prírodných prostriedkov, ktoré môžu podporiť boj tela proti infekciám.

Ale čo cesnak na vlasy? Nie je to hlúpe? A nebudú sa vaše vlasy po pravidelnom používaní cítiť nepríjemne?

Toto všetko si vysvetlíme nižšie.

účinky cesnaku

Účinky cesnaku na vlasy

Hoci vás to možno trochu prekvapí, používanie cesnaku na vlasy sa skutočne odporúča, pretože na ne môže mať pozitívny vplyv. Dobrý účinok môže mať aj jeho dlhodobé vnútorné užívanie.

Napríklad surový cesnak obsahuje látky, ktoré môžu podporiť normálny vzhľad vlasov. Patrí medzi ne vitamín C a vitamín B6. Obsahuje tiež selén a mangán. Veľkým pozitívom sú aj jeho antimikrobiálne účinky, ktoré môžu podporiť normálny stav pokožky hlavy.

V štúdii z roku 2016 sa dokonca zistilo, že cesnak chráni keratinocyty pred poškodením spôsobeným ultrafialovým žiarením (UV žiarením) počas svojho pôsobenia a je prísľubom ako látka, ktorá by mohla pomôcť znížiť príznaky starnutia. Keratinocyty sú kožné bunky, ktoré produkujú keratín. Tieto bunky sa nachádzajú na vonkajšej vrstve kože vrátane pokožky hlavy a vo vlasových folikuloch.

Oplatí sa používať cesnakový šampón?

Používanie cesnakového šampónu počas umývania môže mať pre vlasy mnoho pozitívnych účinkov. Na druhej strane je potrebné vziať do úvahy aj niektoré negatíva. Pokúsme sa teda porovnať výhody a nevýhody každého z nich.

Medzi možné výhody umývania vlasov cesnakovým šampónom patria:

Medzi možnými negatívami môžeme nájsť:

  • Podráždenie pokožky (najmä ak sa rozhodnete nepoužívať šampón, ale aplikovať cesnak priamo na hlavu)
  • Zlá znášanlivosť na citlivej pokožke
  • Možný zápach (ak sa použije čerstvý cesnak)

V neposlednom rade je potrebné ďalej skúmať účinky cesnaku na vlasy. Vyššie uvedené klady by sa preto mali brať s rezervou.

Majte tiež na pamäti, že cesnakový šampón nie je ľahko dostupný. V bežných drogériách a obchodoch sa takmer nepredáva a ľudia si ho väčšinou objednávajú online. Okrem toho môže byť cena takéhoto šampónu o niečo vyššia, pretože ide skôr o okrajový sortiment.

cesnakový šampón na vlasy

Iné prírodné alternatívy

Namiesto experimentovania s neistými výsledkami vyskúšajte niečo, čo je rokmi overené. Múdrejšou voľbou pre vás budú šampóny na rast vlasov s viacerými zložkami, ktoré neobsahujú sulfáty. Kvalitné prírodné šampóny sú plné zložiek, ktoré jemne čistia vlasy a ponúkajú hĺbkovú starostlivosť.

Dobrý účinok na vlasy a na pokožku hlavy má v šampóne:

A mnoho ďalších látok prírodného pôvodu, z ktorých mnohé podporujú hydratáciu, lesk a pevnosť vlasov.

Počas umývania nevynechajte ani kondicionér, ktorý je pre vlasy rovnako dôležitý, pretože uhladzuje pramene a podporuje ľahké rozčesávanie po kúpeli. Opäť si vyberte prírodný kondicionér, ktorý obsahuje komplex ošetrujúcich zložiek. Okrem kofeínu urobia vašim vlasom dobrú službu aj kurkuma a panthenol.

Odporúčané články